Послуги адвоката у кримінальних справах (кримінального адвоката) в Рівному(м.Рівне)
Отже, в чому ж виражаються послуги адвоката у кримінальних справах (кримінального адвоката) в Рівному(м.Рівне)?

Зміст розділу:

Участь кримінальної адвоката в обранні (зміну, скасування) запобіжного заходу;
Збір адвокатом інформації у кримінальній справі;
Вироблення адвокатом спільно з клієнтом правової позиції у кримінальній справі;
Послуги адвоката у кримінальних справах на стадії досудового розслідування;
Участь адвоката у кримінальних справах при проведенні слідчих дій;
Адвокатське розслідування у кримінальних справах;
Захист адвокатом прав підозрюваного (обвинуваченого, підсудного) на стадії досудового слідства;
Закриття кримінального провадження;
Звільнення від кримінальної відповідальності.
1. Роз’яснення адвокатом прав підозрюваного (обвинуваченого, підсудного)
Після укладення договору про захист у кримінальній справі, перше, що повинен зробити адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) – зустрітися з клієнтом, якщо він затриманий і утримується в ІТТ або СІЗО (договір може бути укладений з його законними представниками) і роз’яснити клієнту його права і обов’язки, переконатися в тому, що він правильно їх розуміє і не буде використовувати з метою погіршення свого становища і перспектив захисту у кримінальній справі.

2. Участь кримінальної адвоката в обранні (зміну, скасування) запобіжного заходу
Заходами забезпечення кримінального провадження, є:

виклик слідчим, прокурором, судовий виклик і привід;
накладення грошового стягнення;
тимчасове обмеження у використанні спеціального права;
відсторонення від посади;
тимчасовий доступ до речей і документів;
тимчасове вилучення майна;
арешт майна;
затримання особи;
запобіжного заходу.
Запобіжними заходами в кримінальному процесі є:

особисте зобов’язання;
особисту поруку;
заставу;
домашній арешт;
утримання під вартою.
Перше, що хвилює клієнта (родичів клієнта): «закриють» зараз або потім, а може взагалі не «закриють»? Хоча затримання і обрання запобіжного заходу є тільки останніми двома заходами з усього списку заходів забезпечення кримінального провадження, вони є найбільш жорсткими і неприйнятними для клієнта, особливо для тих, хто ніколи раніше не стикався з машиною державного обвинувачення в її «найкращих» традиціях (зв’язка слідчий -прокурор-суддя як єдиний кулак вбиває віру в справедливий та об’єктивний правосуддя).

Провадження у кримінальній справі може тривати від кількох місяців до кількох років, адвокат повинен постаратися, щоб клієнт при цьому залишався на свободі, не дивлячись на тяжкість злочину, у вчиненні якого його підозрюють (звинувачують).

Тому, на даній стадії виконання доручення клієнта, адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) збирає, описує з посиланням на застосовувані норми права, і передає слідчому (слідчого судді, суду) у встановленій процесуальній формі всі, хто має відношення до справи і правове значення документи і докази для обрання запобіжного заходу, що не обмежує свободу клієнта (зміни запобіжного заходу на особисте зобов’язання, особиста порука або застава).

Якщо клієнт не згоден з обраної запобіжним заходом, адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) може:

оскаржити ухвалу (ухвалу) суду про обрання запобіжного заходу у апеляційному порядку;
в будь-який момент, необмежену кількість разів звертатися до суду з клопотанням про зміну або скасування запобіжного заходу, в тому числі, про скасування або зміну додаткових зобов’язань, передбачених ч. 5 ст. 194 Кримінального процесуального кодексу України, покладених на підозрюваного (обвинуваченого) слідчим суддею або судом, або про зміну способу їх виконання.

3. Збір адвокатом інформації у кримінальній справі
Від того, наскільки якісно виконана ця робота в подальшому буде залежати успіх або провал захисту в цілому.

Існує багато способів зібрати інформацію: отримати її від органів досудового слідства, безпосередньо виїхати і оглянути місце скоєння злочину, вживу поспілкуватися зі свідками, зняти копії, сфотографувати, записати на диктофон, відеокамеру ту інформацію, яка в подальшому може бути використана для захисту клієнта, звернутися з адвокатським запитом, ознайомитися з матеріалами кримінальної справи (після закінчення досудового розслідування або коли справу передадуть до суду).

4. Вироблення адвокатом спільно з клієнтом правової позиції у кримінальній справі
Після того, як адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) з’ясує для себе всі деталі конкретної кримінальної справи, настає найважливіший етап захисту – вироблення правової позиції у справі.

Гамлетівське «Бути чи не бути» для кримінального адвоката (адвоката у кримінальних справах) звучить як «Винен чи не винен».

У кримінальному процесі «Вина» – це психічне ставлення особи до здійснюваного їм дії чи бездіяльності, передбаченому Кримінальним кодексом України та до їх наслідків, виражене у формі умислу або необережності.
Адвокат повинен відкинути морально-етичну сторону провини і керуватися тільки інтересами захисту клієнта (іноді від нього самого, коли його щосили мучить совіти) інакше можна перетвориться в представника звинувачення і перекрутити самі основи і принципи незалежної професійної діяльності адвоката (доречне порівняння з лікарем, який лікує всіх і хороших, і поганих, хоча як відомо, покарання без вини, як і хвороб без передумов не буває).

Результат роботи адвоката у кримінальних справах (кримінального адвоката) на даній стадії виражається у відповіді на питання:

«Невинний» – збираємо, фіксуємо, узагальнюємо, систематизуємо, підсумовуємо, оформляємо у вигляді процесуальних документів: заяви, клопотання про проведення окремих (додаткових) слідчих (розшукових) дій, готуємо до допиту свідків, підозрюваного (підсудного), проводимо попередні і додаткові експертизи , спілкуємося зі слідчим, прокурором, експертом, фахівцями, в загальному, готуємося в суді довести невинність клієнта (якщо це не вдалося зробити на досудовому слідстві з закриттям кримінального провадження у справі);
«Винен» – рідко, але буває, особливо там, де маємо вражаюче кримінальне минуле, повторність, сукупність або рецидив злочинів з незнятої судимістю за умисний злочин, тим не менш, шукаємо обставини, що пом’якшують покарання (при призначенні покарання суд може визнати такими, що його пом’якшують і обставини, не перераховані в ст. 66 Кримінального кодексу України), фіксуємо інформацію, залучаємо до матеріалів кримінальної справи.

5. Послуги адвоката у кримінальних справах на стадії досудового розслідування
Деякі помилково вважають, що роль адвоката у кримінальних справах (кримінального адвоката) на досудовому слідстві полягає тільки в роздачі хабарів.

Це не так, більше того, це неприпустимо не тільки з морально-етичної сторони питання і кримінальної караності даного діяння, а й з практичного боку, оскільки як тільки захист починає «домовлятися» зі слідчим (начальником органу досудового слідства, прокурором), адвокат по кримінальних справах втрачає свій авторитет, пов’язує себе необхідністю постійно «координувати» свої дії з вимогами слідчого (прокурора), що позбавляє його незалежності і можливості використовувати весь свій захисний потенціал (хоча ті, хто «вирішує» питання таким шляхом зазвичай не володіють ніяким захисним потенціалом , оскільки поступово такий спосіб «вирішення» питань розхолоджує адвоката, позбавляє його можливості творчо і продуктивно мислити, призводить до повної деградації професійних якостей).

При цьому клієнт ставиться в залежне (підпорядковане) положення, коли далі він змушений виконувати всі вимоги слідства (здавати подільників, брати на себе «глухарі» (нерозкриті справи), лжесвідчити і так далі). «Протверезіння» настає пізно, часто, коли допомогти такій «заблукав» в мережах шахраїв – «адвокатів» не можна (через «підгону» зібраних доказів під статтю звинувачення, втрати права на використання доказів, невідкритих по закінченню досудового слідства або за іншими обставинами ).
ніколи, чуєте – НІКОЛИ не погоджуйтеся співпрацювати зі слідством, якщо тільки це для Вас не є останнім і єдиним способом пом’якшити покарання або Ви можете бути звільнені від кримінальної відповідальності, – на такий крок можна піти тільки після того, як адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) повністю вивчить Ваша справа і, з урахуванням обраної Вами правової позиції у кримінальній справі (див. п. 4 вище) прийде до висновку про доцільність такого кроку. Можливість співпраці з органами досудового слідства потрібно вміти правильно використовувати, наприклад, з метою укладення угоди між прокурором і підозрюваним або обвинуваченим про визнання вини (про що ми будемо говорити окремо). Як кажуть в кримінальному середовищі: «Щиросердне зізнання – найкоротший шлях до в’язниці»;
ніколи не погоджуйтеся на адвоката, запропонованого органом досудового слідства (слідчий, начальник РВВС, прокурор), швидше за все Вам запропонують того хто «вирішує» такі питання і Ви в кращому випадку отримаєте вирок зі звільненням від відбування покарання з випробувальним терміном (ст. 75 Кримінального кодексу України). Добре подумайте, чи підходить Вам такий варіант вирішення Ваших проблем: по-перше – це судимість, яка має правове значення у разі вчинення нового злочину (рецидив злочинів, ст. 34 Кримінального кодексу України), а також в інших випадках, передбачених законами України ( обмеження на заняття певних посад (державна служба, служба в ОВС), на зайняття професійною діяльністю (адвокат, нотаріус), інші обмеження), по-друге, Ви будете нести певні зобов’язання перед органами кримінальної юстиції (ст. 76 Кримінального кодексу України).
Адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) на досудовому слідстві (крім дій, описаних в п .. 1 – 4 вище) бере участь у проведенні будь-яких процесуальних дій з його підзахисним.

Відмова в допуску адвоката до участі в проведенні процесуальних дій з підзахисним (клієнтом) призводить до неприпустимість зібраних слідством доказів і неможливості їх використання при прийнятті процесуальних рішень, наприклад таких, як забезпечення кримінального провадження або обрання (зміну) запобіжного заходу, см. П. 2 вище.

На неприпустимі докази (докази, зібрані з порушенням встановленого процесуальним законом порядку) суд не може посилатися при винесенні рішення (ст. 86 Кримінального процесуального кодексу України). Тобто, такі докази не приймаються до уваги судом, проте вони часто використовуються для того, щоб відвернути суд від інших недоліків або відсутності необхідних доказів обвинувачення, а також для того, щоб в негативному світлі представити обвинуваченого, «налаштувати» суд проти обвинуваченого, хоча при існуючому обвинувальному ухилі системи правосуддя, суд вже і так налаштований проти обвинуваченого і коштує великих праць переконати його у зворотному, що є однією з головних задач адвоката у кримінальних справах (кримінального адвоката).

6. Участь адвоката у кримінальних справах при проведенні слідчих дій
Слідчі дії, які можуть проводиться за участю адвоката у кримінальних справах (кримінального адвоката):

пред’явлення і зміна повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або проступку;
допит підозрюваного, свідка захисту, експерта;
пред’явлення особи для впізнання;
пред’явлення речей для впізнання;
пред’явлення трупа для впізнання;
проведення допиту, впізнання в режимі відеоконференції;
проникнення в житло або інше володіння особи (без визначення слідчого судді);
обшук;
огляд місцевості, приміщень, речей і документів;
огляд трупа;
огляд трупа, пов’язаний з ексгумацією;
слідчий експеримент;
огляд особи;
отримання зразків для експертизи;
призначення експертизи;
надання доступу до матеріалів досудового розслідування в зв’язку з закінченням досудового розслідування;
вручення копії обвинувального акта, цивільного позову (якщо він був заявлений), реєстру матеріалів досудового розслідування.
Під час проведення процесуальних (слідчих) дій адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) може ставити питання, висловлювати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення процесуальних (слідчих) дій, які в обов’язковому порядку вносяться в протокол процесуальних (слідчих) дій, брати активну участь в проведенні процесуальних (слідчих) дій з метою отримати максимально вигідний результат для клієнта.
7. Адвокатське розслідування у кримінальних справах
Крім вищевказаного, адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) може:

самостійно збирати і подавати до органів досудового слідства докази (речі, документи, аудіо та відеозаписи, роздруківки інформації з Інтернету та інших відкритих джерел, відповіді на адвокатські запити, листи, письмові свідчення свідків, дані систем відеоспостереження, висновки експертів, акти ревізій і перевірок, інші види доказів), брати участь в їх дослідженні, призначення по ним експертиз з наступним опитуванням експертів, одержувати письмові висновки фахівців;
ініціювати проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій, які здатні забезпечити суд належними і допустимими доказами у кримінальній справі.

8. Захист адвокатом прав підозрюваного (обвинуваченого, підсудного) на стадії досудового слідства
Крім зазначеного вище (п .. 1 – 7), адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) на стадії досудового розслідування може:

заявляти клопотання про забезпечення безпеки підозрюваного (обвинуваченого, підсудного), членів його сім’ї, близьких родичів, його / їх майна, житла;
оскаржити умови утримання під вартою з метою поліпшення умов медичного обслуговування, дотримання санітарно-гігієнічних норм і правил, дотримання умов утримання в СІЗО або ІТТ;
заявляти відводи слідчому, прокурору, захиснику, представнику, експерту, спеціалісту, перекладачу;
9. Закриття кримінального провадження
Адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) може ініціювати закриття кримінального провадження в разі:

відсутністю події кримінального правопорушення;
відсутності в діянні складу кримінального правопорушення;
відсутність доказів винності підозрюваного (вичерпані можливості їх отримання);
вступу в силу закону про скасування кримінальної відповідальності за діяння, вчинені підозрюваним (обвинуваченим);
смерті підозрюваного (обвинуваченого), крім випадків, коли кримінальне провадження триває для реабілітації померлого;
наявності вироку за тим же обвинуваченням, яке набрало законної сили або ухвали суду про закриття кримінального провадження по тому ж обвинуваченню;
відмови потерпілого від обвинувачення у кримінальній виробництву в формі приватного обвинувачення;
в національному законодавстві підсудними кримінальні правопорушення не отримано згоду держави, яка видала особу, яка притягається до кримінальної відповідальності.

10. Звільнення від кримінальної відповідальності
Адвокат у кримінальних справах (кримінальний адвокат) може ініціювати звільнення підозрюваного (обвинуваченого, підсудного), яка вчинила вперше злочин невеликої або середньої тяжкості з ненавмисної формою провини від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *